Plavání v těhotenství

 Plavání v uvozovkách, protože se nejedná o výuku plaveckého stylu, ale o techniky aktivního pobytu ve vodě, což především znamená např. splývání, potápění, plavání pod vodou, relaxační vodní techniky a další různé vodní hry a radovánky.

 Kombinace nácviku vybraných plaveckých technik, dechová cvičení a cviky léčebné tělesné výchovy pro těhotné prováděné ve vodním prostředí. Cvičení probíhá pod vedením porodní asistentky.

 Budoucí maminky se naučí hlavně dýchat do vody, což je důležité pro vědomou práci s dechem při porodu. Při potápění a splývání můžete zažívat podobné pocity, které má právě nyní vaše miminko ve vašem bříšku.

Plavání a cvičení těhotných žen ve vodě doplňuje přípravu ženy a jejího partnera na porod.Mezinárodní zdravotnická organizace hodnotí plavání jako nejvhodnější sport v těhotenství.

Výhody:

·         Díky fyzikálním vlastnostem vody je zdánlivě nenáročné

·         Podporuje cirkulaci krevního oběhu, ale přitom nezatěžuje kardiovaskulární systém.

·         Plavání v moři -mořská sůl působí příznivě na pokožku a jiné orgány . Slaná voda je vhodná právě pro těhotné ženy i z toho důvodu, že v těhotenství má žena obecně vyšší náchylnost k infekcím.

·         Voda v době Vašeho těhotenství  pomáhá podpoře dobré fyzické a psychické kondice, relaxace pánevního dna, vhodný rytmus dýchání, zmírnění častých bolestí páteře a kloubů

·         Při plavání posilujete a protahujete svaly, uvolňujete kostru a procvičujete plíce.

·         Pobyt ve vodě spontánně navozuje relaxovaný stav, pomáhá uvolňovat napětí a stres.

·         Relaxační vodní techniky vám pomohou se vědomě uvolnit a koncentrovat se na vnímání miminka a pocitů ve vašem těle. 

  •   Společné plavání budoucích rodičů - oba překonávají své zábrany ve vodě snadněji, voda působí jako "katalyzátor citů". Ve vodě se nesbližuje jen žena a muž, ale je i těsnější kontakt s miminkem. Pár si vyzkouší jak lehce a bez tíže se jejich děťátko pohybuje v plodové vodě. Jak se cítí v bezpečí.  Důležitou součástí je plavání pod vodou - zdokonaluje se dýchání
  • Nehrozí přehřátí organismu ženy
  • Minimální ztráta tekutin a minerálů potem
  • Tonizuje žilní systém - částečná prevence tvorby varixů a hemeroidů
  • Jediná možnost využití polohy na břiše  
  • Masážní efekt při působení vody na povrch těla

Relaxační techniky ve vodě

     Zaměřené především na nácvik uvolnění celého těla, což je pro těhotné prospěšné jednak v době těhotenství pro uvolnění, odpočinek, dobrou psychickou pohodu a radost z těhotenství, ale především jako průprava k porodu, kde je pro rodičku důležité, aby se dokázala během porodní bolesti uvolnit, čímž se usnadňuje a urychluje průběh porodu. (Pociťuje-li člověk jakoukoliv silnější bolest, tedy i bolest porodní, vzniká svalové napětí, které je však při porodu nežádoucí. ) Voda nesmírně pomáhá těhotným ženám k uvolnění a nácviku porodní polohy v maximálním uvolnění celého těla, zvláště pak partií jako jsou křížová oblast, kyčle a dno pánevní.

Řada technik je prováděna pod vodou, což má svůj účel pro dechovou průpravu budoucích rodiček. Těhotné se učí prodlužovat zadržování dechu a zvětšovat objemovou kapacitu plic, což jim pomáhá především v druhé době porodní, kdy je třeba využít dobu kontrakce (průměrně 1 min) k intenzivnímu tlačení.

Pro koho je plavání vhodné: pro všechny těhotné ženy, u kterých je těhotenství označeno jako fyziologické a nemají problém se záněty pochvy. Začít cvičit mohou ženy po 12. týdnu těhotenství, nejlépe od 20 týdne těhotenství do porodu po dobu 3-4 měsíců vždy l x týdně.. Je třeba potvrzení gynekologa v těhotenské legitimaci.

Cílem je:

·         udržet organismus těhotné ženy v dobré fyzické a psychické kondici

·         eliminovat změny, které těhotenství a porod organismu ženy přinášejí

·          připravit těhotné na zátěž související s porodem tak, aby jeho průběh byl co nejlepší a maminku ani miminko zbytečně nevyčerpal

·         zaměřuje se na posílení břišních a prsních svalů, posílení svalů pánevního dna a jejich uvolnění, správné držení těla

·         cvičení ve vodě se snaží zabránit vzniku křečových žil, udržet a zvýšit vitální kapacitu plic a podpořit peristaltiku střev.

Komu plavání není doporučeno: plavání a cvičení není vhodné pro ženy s rizikovým těhotenstvím, u nichž se vyskytly potíže, jako vysoký krevní tlak, předčasné kontrakce, otevírání děložního čípku či krvácení z dělohy.

Jednotlivé cviky:

1. Uvolnění zádových svalů

Speciálními cviky a díky pomůckám do vody (v tomto případě se jedná o lehké činky) je možné docílit uvolnění natažených zádových svalů, snížení bolesti a zároveň zpevnění a správné držení těla.

Cviky provádí těhotná v přechodové vodě (voda sahající od hrudní kosti do podpaží). Těhotná zaujme základní postavení, a to stoj s dolními končetinami mírně od sebe, pánví podsazenou a staženým zadečkem.Činky drží těhotná pevně v rukách ,každý cvik opakujeme přibližně 6krát a vždy po pátém cviku nastává rozplavení v poloze na zádech, nejčastěji s podporou činek v podpaží, kdy se uvolňuje především bederní páteř. Cviky s činkami se mohou realizovat buď ve velmi pomalém tempu, nebo v tempu čtvrtinovém. Dobré je tempo střídat a střídavě tak svalstvo zahřívat. Toto cvičení zabírá přibližně půl hodiny lekce a je zaměřeno na posílení zádových svalů, prsních svalů a v šetrné formě i svalů břišních.

2. Uvolnění kyčelních kloubů a třísel

cviky se provádí v poloze na břiše, kdy těhotnou nadlehčuje vodní nudle v oblasti podbřišku. Rozevírání a zavírání stehen, střídavé protáčení končetiny v kyčelním kloubu se provádí velmi pomalu a tahem, není zde vhodný prudký pohyb či švih. Aby nedošlo k vystydnutí svalstva, zařazuje se mezi protahováním rychlé kopání proti odporu vody s končetinami u sebe, od sebe, či rychlé kmitání natažených končetin. Následné vyplavání v poloze na zádech s podporou vodní nudle a pohyb DK prsovým stylem, tzv. širokou žábou, těhotné potvrdí, že cviky měly smysl. Protočení kyčelního kloubu jde snadněji a kolena jdou více od sebe.

3. Zlepšení vitální kapacity plic

těhotné opakují dýchání do bříška, krátké povrchové dýchání a zadržování dechu. Všechna tato tři dýchání budou při porodu maximálně využita.Těhotná si může nanečisto vyzkoušet tlačení, s tím rozdílem, že místo zatlačení rychle plave pod vodou. „Rychlý nádech pusou, zavřít oči, pusu a rychle plavat alespoň 10 sekund pod vodou.“

4. Uvolnění psychiky

voda je jedním z míst, které pozitivně ovlivňují psychiku ženy. Za doprovodu příjemné relaxační hudby a pomocí rozmanitých pomůcek, je po lekci každá těhotná žena naladěna na správnou tóninu. Vyplavené endorfiny neboli hormony dobré nálady, nyní náležitě vykonávají svoji práci, a to je ten nejlepší a nejúčinnější lék pro krásné, nekomplikované a šťastné těhotenství..